Кількість
|
Вартість
|
||
|
Медогонка призначена для витягання меду з роздрукованих бджолиних сот. Принцип роботи медогонки нагадує центрифугу: при обертанні ротора з рамками виникає відцентрова сила, завдяки якій мед поступово випливає з осередків сот, осідаючи на стінках бака медогонки. Потім він стікає вниз, в простір, яке називається «медовою кишенею». Дно має форму конуса, центр якого піднятий вгору. У самій нижній частині медогонки встановлений кран для зливу меду.
Існує багато різновидів медогонок - вони відрізняються конструкцією, матеріалами, типом приводу.
Класифікація медогонок
Кількість рамок - 2, 3, 4-х рамкові медогонки - найпоширеніші. Бувають також на 1, 5, 6, 16, 32 і більше рамок.
Розташування касет - хордіальное або радіальне.
На невеликих пасіках зазвичай використовуються хордіальні медогонки на 2, 3, 4, 5 рамок. Касети в них розташовані по хордам окружності. Їх перевага - компактні розміри і невелика швидкість обертання. Завдяки цьому можливо відкачувати мед вручну, не використовуючи електропривод. Але його установка, при бажанні, можлива, і навіть бажана, так як значно спрощує і прискорює роботу. Хордіальние медогонки бувають трьох різновидів:
З необоротними касетами - рамку необхідно дістати з касети і розгорнути, щоб відкачати мед з іншого боку рамки.
З оборотними касетами - діставати рамку не потрібно, так як касети висять на шарнірах. Їх необхідно просто розгорнути на іншу сторону. Бувають з віссю повороту по центру або по краю касети.
Сінхроповоротні (реверсивні) медогонки - все касети пов'язані пружинами і тягою, завдяки чому можуть синхронно повертатися при зміні напрямку обертання. Це дуже зручно, тому що можна качати мед в автоматичному режимі.
На великих, промислових пасіках вигідно використовувати радіальні електрифіковані медогонки. Розташування рамок - по радіусах кола, нижньою планкою до центру медогонки. Відкачування таким методом можлива завдяки тому, що осередки в соте розташовані під кутом, а не горизонтально. Бувають з горизонтальною і вертикальною віссю обертання. Їх основна перевага - висока продуктивність і універсальність.
Конструкція касет. Бувають зварні (з прутка товщиною 3-4 мм) і каркасні. Останні мають каркас з жерсті, в якому натягнута сітка (плетені або просічно). Зварні вважаються кращими, так як більш жорсткі, і стільники в них рідше рвуться.
Матеріали
Від матеріалів, з яких виготовлена медогонка, залежить її термін служби і якість меду. Існують медогонки з різними комбінаціями матеріалів. Наприклад, бак з нержавійки, а касети і каркас - з пофарбованої сталі. Найбільш практичний матеріал - харчова нержавіюча сталь. Вона не окислюється і не взаємодіє з медом, на відміну від оцинковки і алюмінію.
Оцинковані медогонки - мають найнижчу ціну.
Останнім часом більшого поширення набуває алюмоцинковим покриття. По довговічності алюмоцинк в чотири рази перевершує звичайну оцинкування, не темніє, витримує високі температури і не так дряпається. Заявлений термін служби алюмоцинкового покриття - 15 років.
Привід
Привід медогонки - це механізм, за допомогою якого надається обертання касет. Є ручні і електрифіковані приводи.
Ручні приводи встановлюються на хордіальние медогонки невеликих розмірів (до 5 рамок). Відкачування меду за допомогою ручного приводу - досить трудомістка робота. Існують ремінні і редукторні приводи.
Основна перевага ремінного приводу - простота конструкції і мала вага.
Редуктори бувають планетарні і черв'ячні.
Планетарний привід - поєднує в собі переваги ремінного і шестеренчатого приводу. Він легкий, компактний, надійний. Таким приводом легко обертати медогонки невеликого діаметра - не потрібно докладати великих зусиль і швидко крутити ручку.
Редукторний привід - найкраще рішення для 3, 4-х рамкових медогонок з оборотними касетами. Бувають з конусними шестернями, коли касети обертаються синхронно з ручкою, і черв'ячні з обгінної муфтою - універсальні. Такий редуктор може працювати в двох режимах:
Фіксовані режим - касети обертаються синхронно з ручкою.
Режим обгонів муфти - при обертанні ручки в одному напрямку касети обертаються, в іншому - спрацьовує гальмо, що зупиняє механізм. При цьому коли касети обертаються за інерцією, ручка не обертається.