Тимол, порошок (упаковка 5 м)
Форма випуску: порошок із специфічним різким запахом.
Властивості препарату: має виражені бактерицидні, акарицидні та фунгіцидні властивості. Застосовується для лікування варроатоза й акарапідозу бджіл, а також для профілактики нозематозу, аскосферозу і гнильцевих захворювань розплоду бджіл.
Застосування.
Препарат розпилюють в гнізді по верхніх брусків рамок з розрахунку 2,5 г на сім'ю в 10 вуличок. Схема застосування препарату: 2 рази, через 7 діб (для лікування сімей зі слабким або середнім ступенем ураження) або 3 рази через 4 доби (для лікування сімей з сильною ступенем ураження).
Через 2-3 діб після останньої обробки препарат у пакетиках поміщають в сім'ю, при цьому температура повітря повинна бути не вище 27 °С протягом 48 годин після обробки відкривати вулик не рекомендується, так як новий приплив повітря різко зменшує лікувальну концентрацію парів препарату.
Препарат також застосовують у полотняних мішечках розміром 10 х 10 див. Мішечок з 10-15 г тимолу (на сім'ю) поміщають на 12 днів зверху гнізда біля задньої стінки вулика Через 5 днів препарат розминають і поповнюють у міру випаровування. Протягом 48 годин після обробки відкривати вулик не рекомендується, так як новий приплив повітря різко зменшує лікувальну концентрацію парів препарату.
При попаданні препарату на відкритий розплід або кришечки друкованого розплоду бджоли видаляють його. Після обробки препаратом кліщі обсипаються з бджіл. Дія Тимолу на самок кліща дає позитивні результати: крім загального токсичного отруєння у них ще спостерігається і зниження плодючості. Обробляти вулики тимолом рекомендується при температурі не вище 27 °С, інакше дія препарату не проявиться у всій своїй силі.
Препарат тимол також застосовується у вигляді підживлень лікувальним цукровим сиропом 50% концентрації по 100 мл на одну рамку, покриту бджолами. Розливають лікувальний цукровий сироп ввечері в стельові годівниці або в порожні стільники, які встановлюються в расплодную частину гнізда. Підгодівлю бджіл цукровим сиропом з препаратом виробляють 4-кратно з інтервалом 3-4 дні. Робочий розчин препарату готують шляхом розчинення 3г препарату в 25 літрах цукрового сиропу. При приготуванні цукрового сиропу спочатку розчинити у гарячій воді тимол, а потім необхідну кількість цукру.
Тимол використовують для приготування лікувального канді для бджіл. Лікувальний канді готують шляхом ретельного розмішування 3 г препарату тимол з 10 кг канді. Лікувальний канді дається бджолам у вигляді підживлення з розрахунку 40 г канді на одну рамку, покриту бджолами. Для профілактичної обробки досить одноразового згодовування лікувального канді. Для лікування бджіл згодовування лікувального канді проводять 3-кратно з інтервалом 6-7 днів.
Тимол також використовують для боротьби з восковою міллю.
Тимол в дозі 0,25 г на рамку бджіл наносять на верхні планки, залишають на п'ять - десять діб. Обробка проводиться дворазово. На межі вуликах тимол можна покласти в мішечки (10х10, 15х15 см) з марлі (два, три шари) або капронової тканини по 10 - 15 м на сім'ю. При температурі вище 26 °С тимол з вуликів видаляють. При застосуванні хімічних препаратів обов'язково потрібно дотримуватися заходів особистої безпеки.
Особливі вказівки
Обробку бджіл тимолом припиняють за тиждень до відкачування меду. Слабкі сім'ї, що складаються з менш ніж трьох повних вуличок бджіл, обробляти тимолом не можна. Мед, відібраний з обрабатывавшихся сімей, можна вживати в їжу без обмежень.
Заходи безпеки.
Обробку препаратом проводити, не допускаючи попадання розчину в очі та дихальні шляхи. Виключити доступ до препарату дітей і сторонніх осіб. При попаданні на шкіру Тимол викликає слабке подразнення, на слизову оболонку - сильне, при попаданні в кров у великих дозах призводить до смерті внаслідок паралічу серця.
Зберігання.
Зберігати в сухому, захищеному від світла місці при кімнатній температурі в добре закупореній упаковці. Термін зберігання: 2 роки з дати випуску.
Препарат Тимол можна використовувати при температурі повітря не нижче 7 °С і не вище 27 °С в період активного льоту бджіл